top of page
Vyhledat
 • Obrázek autoraIva Salamon

1. číslo Newsletteru

Aktualizováno: 19. 11. 2018

Pravidelný zpravodaj o dění v Českých školách bez hranic.


 

Editorial předsedkyně spolku ČŠBH, Lucie SlavíkovéBoucher


Lucie Slavíková Boucher

Milí čtenáři, vážení přátelé a příznivci Českých škol bez hranic, dostává se Vám do rukou první vydání našeho zpravodaje. Budeme Vás v něm pravidelně informovat o dění v našich školách a o tom, co je nového ve spolku Česká škola bez hranic, který činnost jednotlivých škol koordinuje a zastřešuje. První Česká škola bez hranic vznikla již před dvanácti lety v Paříži a od té doby vznikla síť škol po celém světě. Sedm Českých škol bez hranic, které zde představujeme, doplňuje přes čtyřicet spolupracujících českých škol po celém světě, jejichž práci a potřeby spolek Česká škola bez hranic též reflektuje. Počet českých škol v zahraničí trvale roste, roste také počet v zahraničí žijících Čechů se zájmem naučit své děti ovládat rodnou češtinu co nejlépe. A v tomto úsilí jim právě naše školy systematicky pomáhají.

 

Spolek ČŠBH pořádá „Týden češtiny ve světě“: Praha, 3.–7. srpna 2015. Více informací si přečtěte na poslední straně!

 

ČŠBH nabízejí výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách. V současné době dochází do českých škol více než 2000 dětí po celém světě.

 

V tomto vydání:

 • Brusel spolupracuje s českými univerzitami

 • Curych navštívila Božena Němcová

 • Do Drážďan zavítali zajímaví hosté

 • Frankfurt zpracoval pravidla slovního hodnocení

 • Londýn připravuje nové učební materiály

 • Paříž organizuje překladatelskou soutěž

 • Ženeva zaujme širokou paletou akcí

 

Nové výukové materiály z dílny ČŠBH


 • 1. světová válka očima československých výtvarníků-legionářů a legionářských spisovatelů.

 • Vznik Československa a období 1. republiky představené prostřednictvím osudů významných Čechů nebo cizinců, kteří žili za hranicemi své země, ale svým životem aadílem významně ovlivnili dění v Československu (Alfons Mucha, Bohuslav Martinů, M. R. Štefánik, generál Maurice Pellé, Ernest Denis).

 • Pracovní listy pro žáky základních a středních škol a metodický průvodce pro učitele jsou volně ke stažení na stránkách www.csbh.cz.

 

Vysílá Rádio Praha!

Týdenní souhrn zpráv o dění v České republice, krátké reportáže a rozhovory oačeské historii, zajímavých místech v Česku iapořad pro děti – to vše najdete každou sobotu na stránkách České školy bez hranic v pořadu Vysílá Radio Praha. Stačí jen kliknout na ikonu Radia Praha alposlouchat. Vyzkoušejte to!

 

Pozvánka na výstavu

Projekt „Putování Kašpárka Pimprlete“ iniciovala Česká škola v Neapoli a vězte, že našemu Kašpárkovi Pimprleti by mohl závidět i cestovatel Emil Holub! Dřevěná loutka Kašpárka Pimprlete navštívila během 15 měsíců celkem 10 škol a školek v České republice a 31 českých škol v zahraničí. Všude mu děti ukázaly ta nejzajímavější místa, kde žijí nebo chodí do školy. Výstavu z Kašpárkova „deníčku“, který mu žáci po celém světě během jeho cest vytvořili, si můžete prohlédnout v Plzni, evropském městě kultury, konkrétně v Muzeu loutek, odkud Kašpárek pochází, od 7. 7. do 31. 8. 2015. Přijďte se podívat a podpořit práce našich žáků. Těšíme se na Vás!

 

ČŠBH Brusel

 

Výuka českého jazyka a českých reálií

Ve školním roce 2014/2015 jsme otevřeli celkem 5 tříd pro předškolní děti a 4 třídy pro žáky prvního stupně. Víkendová výuka probíhala každý týden mimo školní prázdniny a řídila se vzdělávacím programem Českých škol bez hranic.

 

Spolupráce s univerzitami

Již druhým rokem spolupracujeme s Univerzitou Palackého v Olomouci. V rámci programu Erasmus nabízíme studentům filosofické a pedagogické fakulty pracovní stáže v naší škole. V tomto roce jsme navázali spolupráci i s Karlovou Univerzitou a v září 2015 se budeme těšit na první studentku z FF UK.

 

Literární a čtenářské dílny


Novinkou letošního roku se staly pravidelné „dílny čtení“, které se u žáků setkaly s velkým ohlasem. Pozvání do čtenářské dílny přijala i Veronika Válková, spisovatelka fantasy a dobrodružné dětské beletrie. Představila nám knihu z edice Bářin kouzelný atlas Egypt – v nitru pyramidy. Jelikož žáci byli více než nadšení, dohodli jsme se na dlouhodobé spolupráci varámci našich čtenářských dílen.

 

Pravidelné nadstavbové aktivity


Čeština jako cizí jazyk – výuka češtiny pro cizince Čeština prostřednictvím hudby – výuka hudebních nástrojů Akce pro české děti v Belgii ve školním roce 2014/2015 Výstava „Otto Wichterle – příběh kontaktní čočky“, Výtvarná dílna sailustrátorem Petrem Koplem, Literární soutěž Bářiny cesty do minulosti, Noc s Andersenem, Loutkový festival pro děti a mládež (ČŠBH byla spoluorganizátorem), První pomoc dětem, Kurz Origami, Hudební dílna se členy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

 

Pokračování newsletteru

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page